Odborná praxe je koncipována jako předmět praktický. Uskutečňuje se podle plánu odborné praxe. Umožňuje účastníkům kvalifikačního kurzu aplikovat znalosti získané v teoreticko-praktických disciplínách přímo v podmínkách zdravotnických zařízení na pracovištích poskytujících zdravotní péči pod odborným vedením školitele - mentora. Školitel - mentor potvrdí absolvovanou praxi do Záznamu odborné praxe, který vyhotoví akreditované zařízení realizující vzdělávací program.
Stěžejní je pro tento předmět naučit účastníky kurzu využívat poznatky z psychologie při jednání s lidmi a poskytování ošetřovatelské péče. Velký důraz je kladen na komunikaci s pacienty, spolupracovníky a rodinnými příslušníky. Předmět přispívá i k rozvoji vlastní osobnosti. Cílem je také naučit účastníky kurzu, aby se podíleli na rozvoji požadovaných klíčových kompetencí, zejména personálních (poznávat a reálně hodnotit své schopnosti a možnosti, zdokonalovat svou osobnost, efektivně se učit, plánovat svou činnost, vyrovnávat se se zátěžovými situacemi), komunikativních a interpersonálních.
Cílem předmětu je, aby účastníci kurzu uměli bezpečně provádět činnosti související s pacientem např. při jejich hygieně, polohování, stravě, vyprazdňování, obvazování, rehabilitační péči apod. a spolehlivě rozpoznali stavy bezprostředně ohrožující život a zvládali úkony život zachraňující. Byli schopni manipulovat s lůžky, operačním stolem i osvětlením, tlakovými nádobami, laboratorním sklem, ostatními pomůckami, materiálem i se zdravotnickou technikou, zdravotnickým a biologickým materiálem. Získali znalosti potřebné pro činnosti související s přípravou zemřelých s etickým přístupem při přípravě k pitvě a po ní.
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Zprostředkuje účastníkům poznatky z jednotlivých pracovišť s přehledem hlavních úkolů a náplně činností. Součástí předmětu je i exkurze na jednotlivá pracoviště. Účastníci kurzu budou seznámeni s charakteristikou základních lůžkových oddělení a dále s charakteristikou operačních sálů a centrální sterilizace, lékárenskými zařízeními, laboratořemi a transfuzním oddělením. Dále pak budou seznámeni s charakteristikou lázeňské a rehabilitační péče a s prací na oddělení patologické anatomie.
Mikrobiologie, epidemiologie a hygiena nabídne účastníkům kurzu vybrané poznatky právě z těchto oborů. Tyto poznatky jsou důležité pro to, aby lépe pochopili příčiny onemocnění, vliv mikroorganismů na zdraví a vztah makroorganismu a životního prostředí. Cílem předmětu je připravit účastníky na práci v prostředí se zvýšenými požadavky na dodržování hygienických předpisů a prevenci infekčních onemocnění. Dosáhnout toho, aby účastníci kurzu dovedli ochránit sebe i nejbližší okolí před infekčními onemocněními a osvojili si základní hygienické zásady a předpisy uplatňované ve zdravotnických zařízeních. Důležité je také to, aby aktivně přistupovali k ochraně a tvorbě životního prostředí. Předmět má také významnou funkci z hlediska prevence nemocí.
Somatologie poskytne účastníkům kurzu vybrané poznatky o stavbě a funkci
lidského těla. Účastníci kurzu získají základní vědomosti z klinicky aplikované
anatomie, fyziologie, histologie a biochemie. Seznámí se také se základy
medicínského jazyka. Prohlubují se zde znalosti z biologie člověka. Cílem
předmětu je, aby studující uměli popsat stavbu lidského těla, rozuměli
fyziologickým funkcím jednotlivých soustav a orgánů lidského těla
Veřejné zdravotnictví poskytuje účastníkům kurzu poznatky o systému
zdravotní péče a službách občanům. Účastníci kurzu budou seznámeni s možnostmi
pracovního uplatnění v oboru. Cílem je, aby se orientovali v systému
zdravotní péče a službách občanům v ČR. V předmětu se budeme zabývat
i získáváním poznatků z oblasti bezpečnosti práce a ochrany zdraví. Účastníci
kurzu budou seznámeni s pravidly BOZP